رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴
  • کد خبر : ۱۰۱۰۶
  • مشاهده :  504 بازدید
  • چاپ خبر : تحلیلی بر ورود ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه به شهرستان دزفول

تحلیلی بر ورود ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه به شهرستان دزفول

اعلام ورود ۳۰ هزار میلیارد تومان اشتغال طی ۳ سال و نیم و همچنین ایجاد اشتغال ۱۰۷۰۰ طی همین سال در دزفول از سوی فرماندار محترم باعث نوید روزهای خوش برای جوانان جویای کار دزفول شده است اما این آمار کی و چه زمانی محقق میشود و در کدام بخش صورت گرفته همواره مورد سوال است.

حبیب اله آصفی فرماندار دزفول در نشست شورای اداری شهرستان دزفول از جذب ۳هزار میلیارد سرمایه جهت سرمایه گذاری در حوضه صنعت و ایجاد اشتغال در دزفول خبر داد.این میزان جذب سرمایه برای ایجاد اشتغال برای دزفول نوید روزهای خوب را دارد اما فاصله زیادی تا تحقق دارد.
شهرستان دزفول با جمعیتی بالغ بر نیم میلیون نفرعلاوه بر رشد روز افزون جمعیتی با مهاجرت بی رویه روبروست که باعث افزایش آمار افراد جویای کار در دومین شهر پرحمعیت خوزستان شده است.
از دیرباز شهرستان دزفول به عنوان شهری فلاحتی و کشاورزی شهره داشت اما در این روزها به دلایل مختلف بخش کشاورزی از رونق افتاده و بسیاری از افرادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در بخشهای کشاورزی مشغول به کار بوده اند امروز جویای کار هستند و همین امر باعث کاهش جمعیت روستاها و مهاجرت به شهر شده اما در کل شهرستان دزفول نسبت به نبود شغل با مشکلات زیادی مواجهه است که دغدغه مسئولین نسبت به این موضوع ستودنیست.
خوشبختانه  فرماندار از جذب ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه برای شهرستان خبر میدهد که در پروژه هایی نظیر لوله سازی ، پالایشکاه و نیروگاه جهت ایجاد دزفول صنعتی و اشتغال صرف شود‌.
با توجه به اظهارات فرماندار محترم در جذب سرمایه در ادامه به نقش این ۳۰ هزار میلیارد تومان و میزان اشتغال آن خواهیم پرداخت .
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان دزفول اظهار داشته که طی سه و نیم سال حضور ایشان طی آمار رسمی نرخ بیکلری در دزفول از ۲۰.۷ درصد به ۱۵.۲ درصد کاهش یافته یعنی نرخ بیکاری در شهرستان دزفول ۵.۵ درصد کاهش یافته است.
در ابتدا باید به این نکته توجه داشت که بر اساس یکی از قواعد مشهور علم اقتصاد، تاکید می‌شود که برای کاهش یک درصد بیکاری نیاز به بیش از ۲ درصد رشد اقتصادی است. اگر قرار باشد بیکاری از ۱۴ درصد به ۱۰ درصد کاهش یابد نیاز به رشد اقتصادی ۸ درصد است و بر این اساس طی ۳.۵ گدشته دزفول دارای رشد اقتصادی ۱۱ درصدی بوده که توانسته نرخ بیکاری را ۵.۵ درصد کاهش دهد.
افزایش رشد اقتصادی با افزایش تولید نسبت مستقیم دارد ، یعنی اگر میخواهیم رشد اقتصادی داشته باشیم باید تولیدمان را افزایش دهیم که برای لمس آن نیاز به امار نیست و مردم عادی و کسبه به راحتی میتوانند رشد اقتصادی را لمس کنند.
بر اساس آمار رسمی رشد اقتصادی سالانه کشور ۳.۹ درصد اعلام شده که طی ۱۱ درصد رشد اقتصادی در دزفول طی ۳.۵ سال این رقم با رشد اقتصادی کشور طی یک سال برابر است.
حال سوال این است این مقدار سرمایه چه میزان رشد اقتصادی و چه میزان اشتغال به دنبال دارد ؟ که با یک فرمول ساده این امار و ارقام بدست می آید .
تحلیلگران بازار کار می‌گویند برای ایجاد یک شغل در بخش‌های مختلف باید ارقام متفاوتی هزینه کرد، به نحوی که اگر در گذشته با هزینه اندکی امکان ایجاد یک شغل وجود داشت امروز با توجه به شتاب رشد جمعیت به ویژه جمعیت جوان جویای کار، گسترش شهرنشینی و عوامل متعددی همچون افزایش هزینه‌های زندگی، دستمزد، تورم آموزش، مهارت و تخصص هزینه ایجاد شغل افزایش یافته است.به زعم آنها هزینه ایجاد هر شغل پایدار در کشور به بیش از ۴۰۰ میلیون تومان رسیده در حالی که قبلا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان سرمایه نیاز بود.

اما وزیر کار دولت تدبیر و امید معتقد است که هزینه ایجاد یک شغل در پایین‌ترین سطح ۷۰ میلیون تومان برآورد می‌شود که این رقم در سطوح بالاتر متفاوت است، به نحوی که ایجاد شغل در مشاغل تخصصی نظیر پتروشیمی، ۲ تا ۳ میلیارد تومان هزینه در بردارد.

ربیعی ایجاد اشتغال در صنایع نفت و گاز را فراوان اما زمانبر دانسته و معنقد است در صنایع پتروشیمی به ازای هر ۳۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری یک شغل ایجاد می‌شود و در بخش نفت و گاز هم با هر ۱۲۰ میلیارد ریال می‌توان یک شغل به وجود آورد اما برای ایجاد یک شغل در بخش فولاد به ۱۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری نیاز است.
با این اوصاف اگر در شهرستان دزفول ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در حوزه پتروشیمی وارد شود به طور میانگین نزدیک به ۳۰ هزار شغل در بخش پتروشمی ایجاد میشود. همچنین کارشناسان معتقد هستند

بر اساس نطر کارشناسان در حوزه برق و الکترونیک با هر ۴۰ میلیون تومان سرمایه میتوان یک شغل ایجاد کرد و در بخش کشاورزی در ایران با ۷۰ میلیون تومان سرمایه گداری یک‌ شغل ایجاد میشود و با سرمایه گذاری کمتری به میزان ریال مشخص و کمتر در گردشگری ایجاد اشتغال میشود که میزان سرمایه گذاری برای ایحاد هر شغل در حوزه گردشگری کمار از سایر حوزه هاست.
حال اگر بر اساس اعلام فرماندار محترم شهرستان دزفول ۳۰ هزار میلیارد در سه پروژه لوله سازی ، نیروگاه و پالایشگاه وارد دزفول شود به طور میانگین بیش از ۲۰ هزار شغل در دزفول ایجاد میشود.
فرماندار دزفول در روز جمعه مورخ ۵ آبان ۹۶ در جلسه شورای اداری شهرستان با حضور استاندار اعلام کرده در سال ۹۴-۹۵ بالغ‌بر ۱۰ هزار و ۷۰۰ نفر اشتغال در بخش خصوصی در دزفول ایجاد شده که این میزان منهای اشتغال‌زایی دولتی و اشتغال‌زایی‌های بخش گردشگری است ( خبرگزاری مهر ) که با این اوصاف امروز کاهش نرخ بیکاری ۵.۵ درصدی اعلام شده در دزفول به دلیل همین ۱۰۷۰۰ فرصت شغلی است که در سالهای ۹۴ و ۹۵ ایجاد شده است و با اجرایی شدن و احداث پالایشگاه ، کارخانه قند ، لوله سازی و نیروگاه دزفول و ورود ۳۰ هزار میلیارد سرمایه گذاری ذکر شده که توسط فرماندار مطرح شده در در آینده نیز اگر ۲۰ هزار فرصت شغلی ایحاد شود ۱۱ درصد دیگر شاهد کاهش نرخ بیکاری در دزفول خواهیم داشت و در این حالت نرخ بیکاری در دزفول تزدیک به صفر میشود که اگر این اتفاق روی دهد اتفاق بسیار بزرگی است و باید منتطر ماند و دید که آیا این امر محقق میشود و یا فقط آمارهای کاغذی است.
اما ذکر چند نکته لازم است :
ایجاد ده هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی در شهرستان دزفول توسط بخش خصوصی  باید تفکیک شده در اختیار رسانه ها قرار گیرد که در سالهای گذشته این میزان اشتغال در کدام بخش ها صورت گرفته است به عنوان مثال کارخانه فولاد با تمام سرمایه گذاری هنگفت و وسعت پروژه فقط به میزان ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر اشتعالزایی کرد که نسبت به ده هزار و ۷۰۰ شغل ایجاد شده فقط دو درصد تعداد اعلام شده است
همچنین باید توجه داشت ارائه چنین امارهایی باید با دقت صورت گیرد چرا که ارائه این امارها تا تحقق میتواند دو جنبه داشته باشد ارایه آمار بین مردم امید ایحاد میکند اما  اگر  امارها محقق نشود و از روی کاغذ توسط مردم لمس نشود باعث دلسردی مردم ، نا امیدی میشود که در نهایت منجر به دلسردی از دولت تدبیر و امید میشود.
با توجه به سخنان وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی که تاکید دارد برای حل معضل بیکاری سالانه ۹۵۰ هزار شغل در کشور باید ایجاد شود که تحقق آن نیازمند رشد ۷ تا ۸ درصدی اقتصاد است و در صورتی که در سال ۱۳۹۶ رشد اقتصادی ۸ درصدی را تجربه کنیم، هر یک درصد رشد ۱۲۰ هزار شغل پایدار ایجاد کند و صرفنظر از بحث ایجاد شغل و تعداد آن، تامین مالی و هزینه‌های ایجاد شغل موضوعی حایز اهمیت است و از آنجا که دوام و پایداری یک شغل نیازمند حمایت مالی است، برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده در حوزه اشتغال پایدار، دولت باید منابع مالی قدرتمندی در اختیار داشته باشد.
با اینحال با توحه به سخنان فرماندار محترم باید منتظر ماند تا آمارهای اشتغالزایی از روی کاغذ خارج شود چرا که تاکنون ورود سرمایه ۳۰ هزار میلیارد تومانی در حد کلنگ زنی است و تا مرحله استخدام فاصله زیادی دارد و همچنین اشتغال ۱۰۷۰۰ نفری بخش خصوصی در شهرستان دزفول طی سه سال و نیم گذشته به صورت تفکیک‌ی ارائه نشده است  تا مشخص شود این میزان اشتغال در کجا انجام گرفته شده که البته امیدواریم هرچه سریعتر رشد بیکاری در دزفول کاهش یابد و دغدغه مسئولین برای رفع بیکاری ستودنیست.

همچنین بهتر است با توجه به امار کارشناسان این میزان سرمایه در دو حوزه کشاورزی و گردشگری دزفول نیز تقسیم شود چرا که هم زود بازده است و مانند پالایشگاه و پتروشیمی زمان بر نیست و هم به ازای هر میلیارد سرمایه تعداد شغل بیشتری ایجاد میشود.

 باز هم تاکید میشود یکی از تفاوتهای دولت تدبیر و امید با دولت نهم و دهم و موضوعی که باعث شد مردم به دولت دکتر روحانی اعتماد کنند و رای بدهند بحث آمارهای غیرکارشناسی دولت سابق بود که دولت نهم و دهم امارهایی بر روی کاغذ ارائه میداد اما مردم خلاف آن را لمس میکردند  لذا باید از آمارهای کاغذی تا محقق شدن کامل موضوعات پرهیز کرد تا باعث نا امیدی و بی اعتمادی مردم نشود و این قطعا سیاست دولت تدبیر و امید است.

در پایان با توجه به ۱۰۷۰۰ شغل اعلام شده از سوی فرمانداری و مززان اعتبار ۳۰ هزار میلیارد تومانی جهت اشتغال با نظر به اینکه نرخ بیکاری در دزفول ۱۵.۲ درصد است باید با تکمیل پروژه های مورد نظر با این میزان سرمایه نرخ بیکاری به ۴.۵ درصد برسد کما اینکه اگر در حوزه های دیگر نیز سرمایه گذاری شود نرخ بیکاری به صفر خواهد رسید که با توجه به نیاز رشد اقتصادی ۸ درصوی و اینکه در حال حاصر رشد اقتصادی در دزفول ۳.۹ درصد است این موضوع کمی دور از انتظار است اما امیدواریم محقق شود اما باید مراقب آمارهای ارائه شده باشیم.

امین قمر / آذر ۹۶

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه