رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۰
  • کد خبر : ۷۲۸۴
  • مشاهده :  1203 بازدید
  • چاپ خبر : ممنوعیت کاشت درخت کنوکارپوس به شهرداری های شهرستان دزفول ابلاغ شده است/درخت نارنج و کنار جایگزین کنوکارپوس شود
رئیس اداره محیط زیست دزفول در گفتگوی اختصاصی با دزآوان بیان داشت :

ممنوعیت کاشت درخت کنوکارپوس به شهرداری های شهرستان دزفول ابلاغ شده است/درخت نارنج و کنار جایگزین کنوکارپوس شود

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از ممنوعیت کاشت درخت  کنوکارپوس توسط شهرداری های شهرستان دزفول خبر داد.

فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در گفتگو با خبرنگار دزآوان اظهار کرد : درخت کنوکارپوس یک گونه هیبرید است که از کشور کویت وارد خوزستان شده است.

وی افزود : تا کنون هیچ مرجع علمی  سمی بودن گلهای این درخت در فصل گرده افشانی را رسمی اعلام نکرده است و فقط یک فرضیه است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در ادامه بیان داشت  : با توجه به اینکه گرده افشانی گل های درخت کنوکارپوس به عنوان یک فرضیه در تشدید مشکل تنفسی ناشی از بارندگی در استان خوزستان محسوب می شود هرس این درختان در دستور کار قرار گرفته و به شهرداری های شهرستان نامه نگاری شده که از کاشت این درختان خوددارز کنند و به شکلی ممنوعیت کاشت این گونه صادر شده است.

 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دزفول اظهار کرد:درخت کنوکارپوس در بیشتر مناطق شهری دزفول نیز کاشته شده ولی در پارک ها و بوستانها به ندرت کاشته شده است که به دلیل این فرضیه تا بررسی موضوع و تحقیق بیشتر کاشت این درخت متوقف شده است .

 

قلی نژاد در ادامه با معرفی گزینه های جایگزین درختهای مذکور گفت  : درختان نارنج و کنار از گیاهان بومی منطقه باید جایگزین این درختان بشود و این در حالیست که در همان زمان ورود درخت کنوکارپوس مخالفت خود را اعلام کردیم.

 

وی در پایان گفت : وقتی منطقه درختان بومی مانند نارنج و کنار را داراست اشتباه بود این درختان وارد کشور شود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


۲ دیدگاه برای “ممنوعیت کاشت درخت کنوکارپوس به شهرداری های شهرستان دزفول ابلاغ شده است/درخت نارنج و کنار جایگزین کنوکارپوس شود”

  • واقعاً که جای تاسف داره آقا قلی ۱-اینکه هنوز به قول خودتون هیچ مرجع علمی و معتبری سمی بودن این درخت زیبا رو تایید نکرده است .شما چطور و با چه اطلاعاتی همون اول گفتید که این درخت کشت نشود .
    دوم اینکه درخت نارنج گرچه درخت بسیار خوبی است اما به دلیل تشدید گرمای هوا در چند سال اخیر قادر به مقاومت نبوده و اکثر مواقع در منازل با وجود نگهداری ویژه در فصل گرما ناگهان خشک میشوند و زحمات مردم به باد می رود و درخت کنار نیز به دلیل مشکلات فراوان از جمله تخریب خیابان و پیاده رو ها و … خوب ولی مشکل زا هم است ۳- کجای دنیا فضای سبز رو محدود به دو گونه می کنند همین الان دهها گونه درخت تزیینی و مقاوم در فضای سبز دزفول هست شما و همکارانتون با اظهار نظر های عجولانه و نه چندان علمی باعث هجوم نا آگاهانه و حساب ناشده برخی در سراسر استان به این درخت و قلع و قمع آن شدید.