رفتن به بالا
  • جمعه - ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۲
  • کد خبر : ۸۷۲۳
  • مشاهده :  616 بازدید
  • چاپ خبر : رونمایی از کتاب متلهای دزفولی
طی آیینی با حضور مردم و مسئولان در خانه تاریخی تیزنو :

رونمایی از کتاب متلهای دزفولی

به گزارش دزآوان شامگاه روز پنجشبه با حضور مردم و مسئولان از کتاب متلهای دزفولی در خانه تاریخی تیزنو رونمایی شد.

 مدیرپایگاه مشترک آماده سازی و تدوین پرونده نامزدی ثبت جهانی دزفول شامگاه پنجشنبه در آیین رونمایی از این کتاب که با حضور مردم و مسئولان در خانه تاریخی تیزنو برگزار شد ، اظهار کرد: دفتریونسکوی مستقر در دزفول از زمان تاسیس خود تاکنون در زمینه های فرهنگی و تاریخی فعالیت های زیادی داشته است.

مسعود شامدیل افزود: در کنار تمامی برنامه های انجام داده، کارشناسان یونسکوی دفتر دزفول طی یک کار ارزشمند به جمع آوری متل های قدیمی دزفولی از زبان مادر بزرگ ها برای زنده نگه داشتن ادبیات شفاهی دزفول اقدام کرده اند تا میراثی ارزشمند برای نسل های آینده این شهر باشد.

وی عنوان کرد: بر این اساس کارشناسان یونسکوی دزفول با دعوت از چندین بانوی دزفولی اقدام به ثبت و ضبط خاطرات و متل های آنان در خانه تاریخی تیزنو کردند که ماحصل این تلاش، چاپ کتاب ۱۷۶ صفحه ای متل های دزفولی در قالب ۱۳ متل شد.

مدیر پایگاه مشترک آماده سازی و تدوین پرونده نامزدی ثبت جهانی و رئیس سازمان نوسازی شهرداری دزفول تصریح کرد: متل های این کتاب با گویش دزفولی و ترجمه فارسی به چاپ رسیده اند و داستان ها نیز از تنوع خوبی برخورار هستند.

عظیم سرافراز  رئیس شورای شهر دزفول نیز در این آیین طی سخنانی اظهار کرد: در چند سال اخیر تلاش ها و فعالیت های زیادی در راستای معرفی آداب و رسوم، اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی دزفول صورت گرفته که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به تمدن چند هزار ساله دزفول افزود: تمامی اماکن تاریخی و فرهنگی دزفول خود به تنهایی دنیایی از متل را درون خود دارند که اگر همه با هم همدل شویم و به احیای فرهنگ و هویت دزفول اقدام کنیم قطعا موفق خواهیم شد.

رئیس شورای اسلامی شهر دزفول تصریح کرد: همه ما در دزفول موظف هستیم که میراث گذشتگان و زحمات بزرگان و نیاکان خود را حفظ کنیم و در مسیر احیا و حفظ فرهنگ و هویت غنی دزفول گام برداریم.

سرافراز با تاکید بر اینکه مردم به شور و نشاط و گسترش فضاهای فرهنگی نیاز دارند، گفت: تقویت اماکن تاریخی و فرهنگی دزفول در واقع تقویت فرهنگ و هویت شهراست که باید مورد توجه اساسی قرار بگیرد.

وی در پایان از مجموعه کارشناسان و مدیریت دفتر یونسکوی دزفول در راستای تالیف کتاب متل های دزفولی تقدیر و تشکر کرد و خواستار تداوم اینگونه فعالیت ها شد.

اجرای موسیقی سنتی با آواز خوانی صادق روغنی  و اجرای گروه موسیقی مهر و پخش کلیپ مستند از نحوه جمع آوری این متل ها از دیگر آیتم های این همایش بود.

IMG-20170310-WA0003

در پایان همایش نیز از سوی مسئولان حاضر در مراسم از جمله رئیس شورای اسلامی شهر و مدیر بخش فرهنگی کمیسیون ملی یونسکوی ایران از گویندگان این متل ها با اهدای گل و لوح تقدیر به عمل آمد و از کتاب مذکور نیز رونمایی شد.

از کارشناسان یونسکو دفتر دزفول که اقدام به جمع آوری و تالیف این کتاب کرده اند نیز توسط مسئولان با اهدای لوح هایی تقدیر شد.

کتاب متل های دزفولی در تیراژی محدود و با هزینه ۲۵ هزار تومان در خانه تاریخی تیزنو که محل استقرار دفتر یونسکو است قابل خریداری توسط شهروندان دزفولی و علاقه مندان است./منبع خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه