رفتن به بالا
  • جمعه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
  • کد خبر : ۹۴۱۰
  • مشاهده :  531 بازدید
  • چاپ خبر : استان خوزستان با فرصت سوزی در بحث صادرات محصولات غذایی و عدم استفاده از بحران قطر ، فرصت تحقق رونق اقتصادی و دستیابی به اقتصاد مقاومتی را از دست داد/کلید دستیابی به اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری ، توسعه صادرات غیر نفتی است که با  استفاده از فرصتها ، اقدام و عمل محقق میشود نه با شعار
یادداشتی به قلم امین قمر مدیر مسئول پایگاه خبری دزآوان :

استان خوزستان با فرصت سوزی در بحث صادرات محصولات غذایی و عدم استفاده از بحران قطر ، فرصت تحقق رونق اقتصادی و دستیابی به اقتصاد مقاومتی را از دست داد/کلید دستیابی به اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری ، توسعه صادرات غیر نفتی است که با استفاده از فرصتها ، اقدام و عمل محقق میشود نه با شعار

امین قمر مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی دزآوان در یادداشتی نوشت : استفاده از بحران قطر بهترین فرصت برای واردات غیر نفتی از استان خوزستان به بازار جهانی که با فرصت سوزی که انجام گرفته ابتدا استانهای دیگر نظیر هرمزگان و بوشهر از استان خوزستان سبقت گرفتند و با ورود ترکیه این فرصت به طور کامل در حال از دست رفتن است و درواقع با فرصت سوزی در این حوزه بهترین زمینه هم برای تحقق توسعه و رونق اقتصادی را از دست داده ایم
و هم تحقق اقتصاد مقاومتی را به دلیل اینکه صادرات غیر نفتی کلید تحقق این دو مهم است و امروز مشاهده میکنیم بحرانی که قطر با آن مواجهه شده بخاطر تکیه به صادرات نفتی است.

امین قمر مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی دزآوان در یادداشتی نوشت : استفاده از بحران قطر بهترین فرصت برای واردات غیر نفتی از استان خوزستان به بازار جهانی که با فرصت سوزی که انجام گرفته ابتدا استانهای دیگر نظیر هرمزگان و بوشهر از استان خوزستان سبقت گرفتند و با ورود ترکیه این فرصت به طور کامل در حال از دست رفتن است و درواقع با فرصت سوزی در این حوزه بهترین زمینه هم برای تحقق توسعه و رونق اقتصادی و دستیابی به اقتصاد مقاومتی را به دلیل اینکه صادرات غیر نفتی کلید تحقق این مهم است را از دست داده ایم و امروز مشاهده میکنیم بحرانی که  قطر با آن مواجهه شده بخاطر تکیه به صادرات نفتی است.

به دنبال درگیری عربستان و متحدانش با قطر و تحریمها و محاصره های همه جانبه قطر توسط این کشورها وضعیت این کشور را با مشکلاتی جدید مواجهه ساخت.

مهترین مشکلی که قطر بر اثر تحریمها و محاصره دچار آن شد ، تامین مواد غذایی بود که فرصتی تاریخی برای صادرات غیر نفتی ایران بوجود آورد.

دو خبر مهم از فروش ۱۰۰ تن همدوانه از بندر گناوه به قطر و سپس فروش سه کانتینر تن ماهی از استان بوشهر به این کشور دو خبر مهمی بود که در این خصوص منتشر شد.

فرصتی استثنایی که دو استان بوشهر و هرمزگان به دلیل وجود بنادر ساحلی در استفاده از این فرصت در حال سبقت از سایر استانها هستند که باید مسئولین استانی آنها را تحسین کرد.

فروش گندم از استان فارس نیز در اخبار هفته گذشته به دنبال تحریمهای قطر نیز خبری خوب برای توسعه و رونق اقتصادی این استان بود.

متاسفانه خوزستان با وجود ظرفیت منطقه آزاد اروند هیچگونه اقدامی در جهت رونق اقتصادی استان ایجاد نکرده است و از این نظر نسبت به سایر استانها عقب مانده است و در فروش محصولات غذایی که از ظرفیتهای استان است ، بهره ای نبرده است.

مسئولین استان از هر تریبونی نسبت به توسعه اقتصادی ، ایجاد اشتغال ، رونق اقتصادی و همچنین استفاده از ظرفیت خوزستان برای پیشرفت این موضوعات صحبت کرده و نسبت به اجرای آنها تاکید داشته اند اما متاسفانه این اظهارات در حد شعار و صحبت باقی مانده و در واقع پای عمل به این مسائل که حلقه مفقود شده استان است ، لنگیده است.

امروز متاسفانه استان خوزستان بیشتر از ظرفیت اروند به منظور معاملات خودروهای لوکس بهره برده است و توجهی نسبت به سایر ظرفیتها از جمله فروش محصولات غذایی به قطر و یا سایر کشورها که بهترین فرصت برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه بوده ، متاسفانه اقدامی نکرده است.

عدم بی توجهی در مورد مسئله قطر ، باعث فرصت سوزی در این حوزه شد و استانهای دیگر از خوزستان سبقت گرفتند و در حال حاضر ترکیه توانست گوی سبقت را از بازار ایران بگیرد و این فرصت به طور کامل در حال از دست رفتن است.

یکی از مشکلات اساسی استان خوزستان ، مبحث کشاورزی است و کشاورزان به دلیل عدم فروش محصولات خود و یا فروش با قیمت پایین متضرر شده و در واقع درآمد چندانی نداشته و همین امر منجر به افزایش عدم تمایل به کشاورزی شده که در نهایت منجر به کاهش تولید و همچنین کاهش رونق اقتصادی میشود.

وجود محصولات استراتژیک غذایی نظیر ذرت و گندم در شمال خوزستان ، وجود بهترین محصولات صیفی در شمال خوزستان و حتی تولید برنج در برخی مناطق جنوبی خوزستان ، وجود کارخانجاتی نظیر مجید ، قارچ دزفول و حتی کارخانجات تولیدی کوچک مواد غذایی میتوانست بهترین فرصت برای راهیابی محصولات غذایی استان خوزستان از منطقه آزاد اروند به قطر باشد که در نهایت منجر به رونق اقتصادی ، درآمد کارخانجات و در نهایت توسعه و ایجاد اشتغال باشد که متاسفانه از این فرصت  تاریخی ، استان خوزستان بهره ای نبرد.

از مسئولین خوزستان انتظار میرود به جای پرداختن به شعارهای زیبا از همه تریبونها و جلسات اداری نظیر شعارهایی مانند توسعه و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال ، از این فرصتهای کم نظیر استفاده کرده و در این راه نسبت به فرصتهای پیش آمده در مسیر اقدام و عمل گام بردارند.

بهترین فرصت برای ایجاد رونق اقتصادی و توسعه اشتغال در خوزستان استفاده از ظرفیت اروند جهت ورود کالاها و تولیدات استان خوزستان به بازار جهانی است و در واقع وجود مناطق  آزاد تجاری به این منظور است و نه صرفا معاملات و واردات خودروهای لوکس.

باید به این مسئله توجه داشت که وجود منطقه آزاد در یک استان جهت مراودات اقتصادی دو سویه است که متاسفانه در خوزستان فعلا به صورت یکطرفه فقط به ورود کالاهای لوکس از کشورهای حوزه خلیج فارس مبدل شده و در مسیر فروش محصولات به کشورهای دیگر اقدامی صورت نگرفته شده است.

اگر مسئولین بتوانند شرایط صادرات از منطقه آزاد را فراهم کنند قطعا مردم سپرده های خود را از بانکها خارج کرده و در این راه صرف میکنند و نسبت به سرمایه گذاری در حوزه صادرات ترغیب میشوند.

یکی از دلایل اصلی افزایش سپرده گذاری سرمایه گذاران در بانکها ، نبود فرصتهای سرمایه گذاری است که بحث صادرات میتواند به خروج رکود از بازار استان کمک کند .

در پایان تاکید میشود رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال با شعار  و سخنرانی بوجود نمی آید و استفاده از فرصتها نظیر بحران قطر و جلوگیری از فرصت سوزی های اینچنینی میتواند مشکلات استان را برطرف سازد .

امین قمر /مدیر مسئول پایگاه خبری دزآوان / خرداد ۱۳۹۶

PhotoGrid_1497633199071 ۲۰۱۷۰۶۱۶_۲۱۵۳۲۷

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه