رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶
  • کد خبر : ۹۶۱۶
  • مشاهده :  825 بازدید
  • چاپ خبر : دیدار رئیس اداره محیط زیست و دوستداران محیط زیست دزفول و اندیمشک با شهردار چمگلک و بازدید از محل سرریز فاضلاب به رودخانه دز/ لزوم احداث تصفیه خانه فاضلاب جهت جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه دز (همراه با گزارش تصویری )
به دنبال انتشار فیلم سرریز فاضلاب شهر چمگلک به رودخانه دز :

دیدار رئیس اداره محیط زیست و دوستداران محیط زیست دزفول و اندیمشک با شهردار چمگلک و بازدید از محل سرریز فاضلاب به رودخانه دز/ لزوم احداث تصفیه خانه فاضلاب جهت جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه دز (همراه با گزارش تصویری )

به گزارش دزآوان به دنبال انتشار فیلم و متنی در خصوص سرریز فاضلاب شهر چمگلک اندیمشک در رودخانه دز ، در فضای مجازی ظهر امروز جلسه ای با حضور رئیس اداره محیط زیست دزفول ، کارشناسان اداره محیط زیست اندیمشک ، معاون اداره آبفا دزفول ، جمعی از دوستداران محیط زیست دزفول و مدیر مسئول پایگاه خبری دزآوان در شهرداری شهر چمگلک جلسه ای پیرامون بررسی مشکلات ناشی از این معضل با سزاری شهردار چمگلک داشته و همچنین بازدید میدانی از سرریز فاضلاب شهر چمگلک به رودخانه دز انجام دادند.

به گزارش خبرنگار دزآوان انتشار فیلمی و متنی در فضای مجازی در خصوص سرریز فاضلاب شهر چمگلک اندیمشک موجب نگرانی دوستداران محیط زیست دزفول و اندیمشک  شد.

بدین منظور ظهر امروز دوشنبه ۱۲ تیرماه ۹۶ جلسه ای با حضور فرهاد قلی نژاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول ، موسی عروه معاون بهره برداری اداره آب و فاضلاب دزفول ، کارشناسان اداره محیط زیست اندیمشک ، جمعی از حامیان و گروههای مردمی دوستدار محیط زیست دزفول و مدیر مسئول پایگاه خبری دزآوان با شهردار شهر چمگلک  اندیمشک  پیرامون راهکارها و پیگیری جهت حل این معضل محیط زیستی انجام گرفت و سپس بازدید میدانی از محل سرریز فاضلاب به رودخانه دز صورت پذیرفت .

در این جلسه دو راهکار کوتاه مدت (  و دراز مدت جهت جلوگیری از معضل ورود فاضلاب به رودخانه دز ارایه شد.

۲۰۱۷۰۷۰۳_۱۶۴۴۰۰

رئیس اداره محیط زیست دزفول در حاشیه بازدید از محل  تجمیع فاضلاب شهر چمگلک اندیمشک اظهار کرد : در حال حاضر که تابستان و فصل گرما است به دلیل تبخیر آب ، میزان سطح فاضلاب پایین بوده و این فاضلاب خوشبختانه به رودخانه دز سرزیر نمیشود.

وی افزود : با توجه به سپتیک فاضلاب شهر چمگلک که فاصله کمی با رودخانه دز دارد اگر میزان دبی آب رودخانه به دلیل باز شدن سد دز و یا بارندگی در فصل زمستان ، این فاضلاب به رودخانه دز سرازیر میشود که بسیار خطرناک است.

فرهادقلی نژاد همچنین گفت : این فاضلاب در حال حاضر به رودخانه دز سرزیر نمیشود اما این خطر در هنگام افزایش دبی رودخانه وجود دارد.

وی تصریح کرد ؛ آنچه که امروز از محل تجمع فاضلاب شهر چمگلک مشاهده شد ورود پسآب فاضلاب به ایستگاه پمپاژ کانالهای کشاورزی مزارع اندیمشک بود که این روند مضر است و باید رسیدگی شود هر چند که در هنگام بارندگی و افزایش دبی رودخانه دز خطر ورود پسآب فاضلاب شهر چمگلک به رودخانه دز وجود دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول در خصوص ورود فاضلاب منطقه زیباشهر دزفول به رودخانه دز نیز گفت : فاصله سپتیک فاضلاب منطقه زیباشهر به رودخانه دز زیاد است اما با اینحال تمهیدات جهت جلوگیری از سرریز پسآب فاضلاب این منطقه به رودخانه دز انجام گرفته است.

۲۰۱۷۰۷۰۳_۱۶۴۰۴۶

کاظم سزاری شهردار شهر چمگلک اندیمشک نیز در این خصوص اظهار کرد : رودخانه دز از اهمیت ویژه ای برای مردم شهرستانهای دزفول و اندیمشک برخوردار است.

وی افزود : شیب فاضلاب شهر چمگلک به سمت رودخانه دز است و باعث بروز مشکلاتی شده است.

سزاری همچنین گفت : متولی آب و فاضلاب در شهر چمگلک همچنان ابفا روستایی است  در حالی که چمگلک تبدیل به شهر شده و دارای جمعیت حدودا ۸ هزار نفری است اما تا کنون اقدامی جهت واگذاری و ارتقا از آبفا روستایی به آبفا شهری نشده است.

شهردار شهر چمگلک در خصوص جلوگیری از سرریز فاضلاب این شهر به رودخانه دز گفت : در بحث توسعه سپتیک ها و همچنین جلوگیری از ورود پسآب هر اقدام کوتاه مدتی که لازم باشد شهرداری انجام میدهد اما برای حل مشکل به صورت دائم نیاز به احداث هرچه سریعتر تصفیه خانه فاضلاب است.

وی با اشاره به اختصاص زمین ۳ هکتاری جهت احداث تصفیه خانه فاضلاب در شهر چمگلک افزود : از ۸ سال پیش زمینی سه هکتاری با قیمت بسیار ارزان و با سند ثبتی به اداره آب و فاضلاب روستایی جهت احداث تصفیه خانه فاضلاب اختصاص یافته که با وجود گذشت این مدت هیچگونه اقدامی نشده است.

سزاری تصریح کرد : اگر بخواهیم این مشکل که در نهایت منجر به جلوگیری از آلودگی رودخانه دز میشود به طور دائم حل شود باید هر چه سریعتر تصفیه خانه فاضلاب در چمگلک احداث شود.

موسی عروه معاون بهره برداری آبفا دزفول نیز گفت : پسآب ناشی از فاضلاب در صورت ورود باعث افزایش باکتری ها و آلودگی آب رودخانه میشود.

وی افزود : در ابتدا باید با اقدام کوتاه مدت این مشکل را برطرف کرد که احداث سپتیک بتنی و بزرگتر کردن سپتیکهای موجود میتوان این مشکل را در کوتاه مدت حل کرد.

عروه تصریح کرد : پس از تمهیدات کوتاه مدت باید سریعا نسبت به احداث تصفیه خانه فاضلاب در شهر چمگلک اقدام شود تا با تصفیه فاضلاب هم از ورود آب آلوده به رودخانه دز جلوگیری کرد و هم از پسآب فاضلاب برای استفاده از ابیاری مزارع کشاورزی استفاده کرد.

۲۰۱۷۰۷۰۳_۱۱۱۱۱۳

۲۰۱۷۰۷۰۳_۱۰۵۵۱۸

۲۰۱۷۰۷۰۳_۱۰۵۹۱۰

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه