سایت دز آوان پروژه احداث بازارچه آبزیان دزفول کلنگ زنی شد | شبکه خبری تحلیلی دزآوان
رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
  • کد خبر : ۹۷۲۳
  • مشاهده :  679 بازدید
  • چاپ خبر : پروژه احداث بازارچه آبزیان دزفول کلنگ زنی شد
با حضور رئیس شیلات ایران :

پروژه احداث بازارچه آبزیان دزفول کلنگ زنی شد

عملیات اجرایی بزرگترین مجتمع آبزی پروری شمال خوزستان با حضور حسن صالحی رئیس سازمان شیلات ایران ، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، نبی اله خون میرزایی مدیرکل شیلات خوزستان و سایر مسئولان شهرستان دزفول آغاز شد.

به گزارش خبرنگار دزآوان این طرح در فاز نخست شامل ۵۳ هکتار مزرعه بوده که توسط بخش خصوصی سرمایه آن تامین شده است و ظهر امروز عملیات اجرایی آن آغاز شد.

همچنین طرح مذکور شامل ۵۵ مزرعه آبزی و ماهی خاویاری است که مقررشده در فاز اول برای احداث هر مزرعه ۱۵ میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی هزینه شود.

بزرگترین مجتمع آبخیزداری شمال خوزستان در روستای شوهان واقع در شهرک سنجر شهرستان دزفول تاسیس خواهد شد.

حسن صالحی معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران در این آئین اظهار کرد ؛ خوزستان باید برای کوری چشم دشمنان که جنگ را به ما تحمیل کردند الگوی اشتغال و رونق اقتصادی باشد.

 وی در ادامه گفت : در سال ۸۰ وقتی خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و گزارشی از میزان تولید شیلات  ارائه شد ایشان بر اینکه میزان تولید شیلات به یک میلیون برسد تاکید ویژه ای داشت.

وی افزود : در سال ۹۵ به همت تولیدکنندگان یک میلیون و ۹۰ هزار تن تولیدات شیلاتی درکشور داشته ایم که ۴۵ درصد از این میزان آبزی پروری بوده است.

وی با بیان اینکه خوزستان به تنهایی می تواند صاحب تمام ظرفیت آبزی پروری کشور شود، افزود: امکانات خوزستان ظرفیت این را دارد در بحث آبزیان و تولیدات شیلات در صدر باشد و ما در گدشته انتظارمان این بود اما امروز استان مازندران رتبه اول را دارایت و خوزستان در رتبه دوم قرار دارد درحالی که واقعیت می گوید وزن خوزستان بیشتر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به وجود ۸۰ مزرعه ماهیان خاویاری درکشور، عنوان کرد: در سال پایانی برنامه ششم مقرر شده تا ۱۰ هزار تن گوشت و ۱۰ تن خاویار تولید شود که باتوجه به ظرفیت عظیم خوزستان می توان امیدوار بود این میزان به تنهایی دردزفول تولید شود و درواقع دزفول به تنهایی سهم تمام شیلات را محقق کند.

صالحی در ادامه بیان داشت : در استانهای شمالی اگر نتوانیم آب را گرم کنیم چهار ماه از سال تولید ماهیان خاویاری نداریم و حتی وزن ماهی ها کم میشود اما رشد ماهیان خاویاری در دزفول سه برابر سایر مناطق کشور حتی استان های شمالی است.

وی با بیان اینکه  امروزه در خوزستان و دزفول تولیدکنندگان موفق و مطرحی در این زمینه وجود دارد گفت  با توجه به امکانات و ظرفیتهای موجود در دزفول میتواند معادل تمام‌ نیاز شیلات کشور یعنی ده تن در سال ماهی خاویاری تولید کند.

۲۰۱۷۰۷۲۷_۱۶۱۷۵۸

عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی نیز در این آیین طی سخنانی گفن : با وجود برخورداری از رودخانه دز تا چند سال پیش نتوانسته بود به جایگاه خود در زمینه شیلات و آبزی پروری دست یابد.

وی افزود: اما خوشبختانه در چند سال اخیر و به ویژه با بهره برداری از چنین مجتمع های عظیم آبزی پروری دزفول در آینده نزدیک شاهد تحول بزرگی در زمینه شیلات خواهد بود.

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی همچنین از تلاش برای رفع مشکل تامین آب این طرح از طریق گفتگو با وزیر نیرو خبر داد.

پاپی زاده در پایان از مساعدت های استاندار خوزستان و توجه وی به شهرستان دزفول در زمینه های مختلف از جمله تامین بودجه تقدیر  کرد.

۲۰۱۷۰۷۲۷_۱۶۱۸۴۵

دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز گفت : دزفول از ظرفیت های عظیم خدادادی همچون زمین، خاک، آب و وسعت جغرافیایی بهره می برد که در کمتر نقطه ای از استان مشاهده می شود.

استاندار خوزستان کلنگ زنی پروژه مجتمع آبزی پروری دزفول را نمونه بارز شکرگزاری نعمت های خدادادی دزفول و مصداق اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: شهرستان دزفول می تواند با توسعه شیلات و احداث چنین طرح هایی علاوه بر تولید و اشتغال در زمینه صادرات نیزعملکرد بی نظیری از خود به جای بگذارد.

شریعتی با تقدیر از سازمان آب و برق خوزستان، شیلات، جهادکشاورزی، فرماندار دزفول، نماینده دزفول در مجلس، سرمایه گذاران و سایر کسانی که برای این پروژه تلاش کرده اند، تصریح کرد: امیدوار هستیم به زودی شاهد کلنگ زنی سایر فازهای این طرح باشیم.

وی خواستار توزیع ثروت و عدالت اجتماعی درتمام نقاط شهرستان دزفول شد و گفت: باید در تمام بخش های دزفول به ویژه مناطق محروم شهرستان از جمله سردشت و شهیون با توجه به شرایط و موقعیت پروژه هایی تبیین و اجرایی شوند تا شاهد توزیع عادلانه ثروت در تمام نقاط این شهرستان باشیم.

استاندار خوزستان در پایان خواستار همدلی و همکاری مسئولان درراستای تحقق شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل شد.

۲۰۱۷۰۷۲۷_۱۶۱۹۰۶

به گزارش خبرنگار دزآوان در پایان این مراسم از سوی سازمان شیلات‌ کشور از مهمدس عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و مهندس آصفی فرماندار ویژه شهرستان دزفول با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

۲۰۱۷۰۷۲۷_۱۱۱۱۵۹

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه