رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
  • کد خبر : ۹۸۹۴
  • مشاهده :  531 بازدید
  • چاپ خبر : اختلاف بین شرکت طاووس و شورای شهر باعث لغو مجوز فعالیت و احتمال انصراف شرکت سرمایه گذار اسپانیایی
مناقشه در برج طاووس :

اختلاف بین شرکت طاووس و شورای شهر باعث لغو مجوز فعالیت و احتمال انصراف شرکت سرمایه گذار اسپانیایی

به گزارش دزآوان پروژه طاووس که قرار بود به صورت مشارکتی بین شهرداری دزفول و شرکت طاووس ، احداث شود به دلیل لغو مجوز کار از سوی شورای چهارم ، روند کاری آن متوقف شده و سرمایه گذار خارجی که هم اکنون در ایران به سر میبرد به دلیل اختلافات موجود میان شرکت و مسئولین در حال انصراف از سرمایه گذاری در دزفول است.

به گزارش خبرنگار دزآوان پروژه بزرگ طاووس که کلنگ آن ۶ سال پیش به زمین خورد ، قرار بود دزفول را در مسیر مدرنیزه شدن قرار دهد  هم اینک پس از گذشت ۶ سال و انجام بیش از ۵۰ متر گود برداری به دلیل مناقشات بین شرکت طاووس و شورای شهر با وجود جذب سرمایه گذار خارجی متوقف شده است.

یک سرمایه گذار ونزوئلایی ساکن اسپانیا با حضور در دزفول آماده سرمایه گذاری است که با وجود حضور یک ماهه در ایران به نظر میرسد به دلیل موانع پیش رو در حال انصراف از سرمایه گذاری در این بخش است.

به گزارش دزآوان قرارداد پروژه طاووس که به صورت مشارکتی بین شرکت طاووس و شهرداری دزفول است به دلیل مصوبه شورای چهارم مجوز فعالیتش باطل شده و در حال حاضر مراحل کار در پروژه متوقف شده است.

امروز آنچه مهم است وجود گودالی عمیق که با گذشت ۶ سال هنوز اقدامی در این خصوص نشده و احداث آن تبدیل به یک رویا شده است.

سال گذشته رژه خودروهای حامل تجهیز کارگاه انجام شد و با حضور مسئولین جشن و اجتماع بزرگی گرفته شد که همه برای گرفتن عکس برای رسیدن به صف اول مراسم از هم سبقت میگرفتند.

اما با وجود تمامی هیاهوهای تبلیغاتی این پروژه مجوز فعالیت و انجام کارش از سوی شورای چهارم باطل شده که در این گزارش به طور کامل به این موضوع پرداخته میشود.

zvn4_021

حمید عدالت مدیر اجرایی پروژه طاووس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار دزآوان در خصوص این پروژه گفت :  پروژه برج های طاووس شامل ۱۸ طبقه و سه ساختمان مجزاست که ۵ طبقه و پارکینگ آن در قسمت زیر زمین یا همان منفی پنج از خیابان شاهد اس و متشکل از سه ساختمان که طبق طراحی به شکلی منحصر به فرد به همدیگر متصل هستند.

وی افزود : برج اول شامل بیمارستان کاملا مجهز به سیستمهای روز دنیا خواهد بود و سرمایه گذار در نظر دارد بهترین و بالاترین وسایل و تجهیزات پزشکی روز دنیا در آن به کار برده شود.

وی اضافه کرد : بام این بیمارستان مجهز به باند فرود هلیکوپتر است که سرمایه گذار نیز بر خرید یک هلیکوپتر برای امدادرسانی تاکید داشته است.

مدیر اجرایی پروژه برجهای طاووس دزفول در ادامه با تشریح جزئیات این طرح بیان داشت : برج دوم نیز شامل ۱۸ طبقه میباشد که ۵ طبقه فوقانی نیز محل احداث هتل ۵ ستاره در نظر گرفته شده است.

عدالت در ادامه احداث بازیهای برفی و یخی ، بازی های کامپیوتری ، بازار مدرن مختص تمام اصناف با بهترین امکانات امنیتی را از دیگر قسمتهای طراحی شده برج میانی پروژه طاووس عنوان کرد و گفت : قسمت پایین برجها مختص بانکها در نظر گرفته شده و یک قسمت اداری جهت حضور شرکتها در برج سوم نیز طراحی شده است.

وی در ادامه گفت : تا کنون بیش از ۸ هزار متر مکعب خاکبرداری شده و تا عمق ۷۰ متری جهت بررسی های زمین شناسی و استحکام آن برای تحمل ساختمان با نظر کارشناسان بررسی های لازم را انجام داده ایم.

عدالت با اشاره به مجهز بودن کارگاه برجهای طاووس اظهار کرد : احداث پروژه طاووس علاوه بر مدرنیزه کردن دزفول باعث ایجاد اشتغال ۳۰۰۰ هزار نفر به طور مستقیم و ایجاد رونق کسب و کار در منطقه فراهم میشود و در طول احداث پروژه بیش از ۱۵۰۰ نفر به کار گرفته خواهند شد.

مدیر اجرایی پروژه طاووس در خاتمه گفت : با توجه به وضعیت مالی سرمایه گذار ،  اگر مجوز شروع به کار صادر شود بدون حتی یک روز توقف پروژه طی مدت ۴ سال به طور کامل احداث و تجهیز خواهد شد.

card_f3eaade7-41d6-45e6-887b-2808964b3ee3_20150101_174806-copy-1-1

 فرماندار ویژه شهرستان دزفول نیز در این خصوص به خبرنگار دزآوان گفت : به دلایل مختلف این پروژه احداث نشده بود که شرکت طاووس با تقویت سرمایه گذار آماده اجرایی کردن پروژه برجهای طاووس است.

حبیب اله آصفی با بیان اینکه سرمایه گذار قصد سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در دزفول دارد ،  افزود : جلسه ای با سرمایه گذار خارجی داشته ایم و این سرمایه گذار استعلامهای لازم را گرفته و مجوز سرمایه گذاری در ایران را از سوی وزارت اقتصاد و دارایی اخذ کرده است.

وی افزود : شورای چهارم به دلیل اینکه این عملیات را اجرایی نمیدانست و مجوز کار آن را لغو کرد که امیدواریم شورای پنجم و شهردار جدید نسبت به اجرایی کردن پروژه طاووس اقدام کنند.

آصفی اضافه کرد : باید موانع پیش رو برای سرمایه گذاران برداشته شود در غیر این صورت سرمایه گذار رغبتی نخواهد داشت.

فرماندار دزفول تصریح کرد : اجرای پروژه طاووس برای دزفول هم رونق اقتصادی و هم ایجاد اشتغال به دنبال خواهد داشت که تمام تلاشمان برای آغاز مجدد عملیات اجرایی آن را خواهیم کرد و باید تا روی کار آمدن شهردار جدید صبر کرد.

1-2

رئیس هیات مدیره شرکت طاووس نیز در گفتگو با خبرنگار دزآوان گفت :  پروژه طاووس در سال ۹۰ با مشارکت شهرداری کلید خورد و برای نخستین بار در ایران بطور همزمان طراحی و اجرای آن با توجه به شرایط خاص تعیین شده از سوی سرمایه گذار، باهم انجام شد. شهرداری نیز متعهد به دریافت مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح شد و شرکت طاووس نیز در موازات آن بسرعت عملیات گودبرداری را آغاز کرد.

رحمان صدرایی فر در ادامه در خصوص تغییر و انصراف سرمایه گذار قبلی و لبنانی پروژه برج های طاووس  افزود : پس از اتمام مرحله گودبرداری و صرف هزینه ای بالغ بر هفت میلیارد تومان، شهرداری بدلیل مرتفع بودن برج نتوانست مجوز لازم را از نیروی هوایی و پایگاه چهارم شکاری اخذ کند و پروژه در آن زمان کاملا تعطیل شد. تا آنکه در سال۹۲ مجددا با پیگیری‌های انجام شده پروژه با طراحی جدید و اعمال تغییرات در نقشه کلید خورد که سرمایه گذار لبنانی به دلیل تغییر در طراحی و نقشه از سرمایه گذاری انصراف داد.

صدرایی فر تصریح کرد: در سال ۹۳ مجددا عملیات اجرایی با اجرای مرحله تکمیلی گودبرداری و انجام بتن مگر کف آغاز شد و قرار شد طراحی پروژه به تصویب شورا برسد. شرکت نیز با برگزاری مسابقه ای با حضور ۳۰ شرکت که در هتل المپیک تهران برگزار شد نسبت به انتخاب بهترین طراحی اقدام کرد. تکمیل هر طراحی مستلزم زمان زیادی است اما باتوجه به آخرین مهلت داده شده (یک روز قبل از اتمام مهلت تعیین شده از سوی شهرداری) متاسفانه شورا از شهردار خواست تا نسبت به فسخ قرارداد اقدام کند.

رییس هیات مدیره شرکت طاووس جهان گفت: در سال۹۵ با درخواست شهردار مجددا موضوع اجرایی شدن پروژه مطرح و در نهایت منجر به تنظیم یک الحاقیه قانونی با شهرداری شد. بر این اساس در مدت زمان یک ماه و صرف هزینه سنگین و سفر به خارج از کشور اقدام به جذب سرمایه لازم برای این پروژه کردم و سرمایه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون یورو یعنی ۱۲ هزار میلیارد ریال جذب شد. بابت این قرارداد تضامین مالی و بانکی لازم به سرمایه گذار خارجی داده شده و زمینه ورود سرمایه به کشور فراهم شد.

وی ادامه داد: علاوه بر این می‌بایست مراحل قانونی ورود پول به داخل کشور با دقت و تلاش فراوان طی شود که کاری را که در مدت زمان شش ماه بطور میانگین انجام می شود؛ در یک ماه طی و مجوز رسمی آنرا  از وزارت اقتصاد و دارایی اخذ شد. در حال حاضر تمام این سرمایه برای ورود به پروژه آماده است.

صدرایی فر در  توضیحات خود افزود: اگر این علاقه و توجه به رونق اقتصادی و اشتغال جوانان شهرم نبود قطعا به تقاضاهای مکرری که از سوی خیلی از متقاضیان که خواهان جذب این سرمایه آماده به پروژه های خویش بودند جواب مثبت میدادم. امیدوارم اعضای شورا به این موضوع توجه خاص داشته باشند.

وی در خصوص علت توقف و عدم صدور مجوز فعالیت پروژه طاووس گفت : چند ایراد از جمله صدور پروانه ، عدم پرداخت حقوق کارگران و یا مشخص نشدن وضعیت سرمایه گذار گرفته شده که باید توجه داشت طبق قراداد اخذ پروانه بر عهده شهرداری بوده و شهرداری اقدامی نکرده است و دو موضوع دیگر کاملا حل شده است اما شورای چهارم مجوز فعالیت و اجرای پروژه را لغو کرده و اجازه فعالیت نمیدهد و شورای پنجم نیز تا کنون اقدامی در این خصوص نکرده است.

رئیس هیات مدیره شرکت طاووس در ادامه گفت : بیش از یک‌ ماه  است که سرمایه گذار در ایران به سر میبرد اما همچنان اجازه شروع و مجوز فعالیت پروژه داده نشده است که جای تعجب دارد.

صدرایی با بیان اینکه از اندیمشک نسبت به احداث تفریحگاه ساحلی در پشت سد کرخه پیشنهاد شده افزود : ما بخاطر علاقه به شهرمان  دنبال احداث این پروژه هستیم  اما کارشکنی های زیادی در این خصوص شده و موانع زیادی سر راه ما گذاشته اند.

وی  افزود : اگر تا پایان مهر ماه مشکل مراحل اجرایی پروژه حل نشود به پیشنهادات دیگر جهت احداث پروژه در استانهای دیگر جواب مثبت میدهیم.

صدرایی فر همچنین گفت : قرارداد ما به صورت مشارکت است و ما پیمانکار شهرداری نیستیم و اگر تمایلی به حضور شرکت‌ ما ندارند ، هزینه ها و آوردهای ما را پرداخت کنند و ما از پروژه خارج میشویم و شورای شهر نمیتواند یک طرفه قرارداد مشارکت را لغو کند چرا که ما شریک شهرداری هستیم و نه پیمانکار که با ما اینگونه رفتار شود.

وی  تجهیز کارگاه پروژه طاووس را با هزینه ای بالغ بر ۷ میلیارد تومان دانست و بیان داشت : تجهیز کارگاه به ۸ جرثقیل بزرگ ، ۱۳۰۰ تن میلگرد ، سه ژنراتور و دستگاه تولید بتن نشان دهنده آمادگی کامل ما برای آغاز پروژه است.

وی در ادامه گفت : شهرداری بر اساس مبلغ زمین و نسبت سرمایه گذاری ما فقط سه درصد پس از احداث پروژه سهیم خواهد بود کما اینکه ما به شهرداری و شورای شهر اعلام کرده ایم که شرکت طاووس آمادگی خرید زمین به مبلغ ۴۵ میلیارد طی یک سال را دارد.

صدرایی با اعلام اینکه هیچگونه مشکل مالی برای اجرایی کردن پروژه ندارد گفت : اگر پایان مهر ماه مجوز کار ما صادر نشود مجبوریم از طریق قضایی ورود کرده و خسارت خود را طلب کنیم و دوستان میتوانند پروژه را به سرمایه گذاران خود واگذار کنند اما قبل از آن هزینه های ما را پرداخت کنند.

رئیس هیات مدیره شرکت طاووس در ادامه  گفت : واقعا جای تعجب دارد که عده ای با کار شکنی و قراردادن موانع باعث فراری دادن و دلسردی یک سرمایه گذار میشوند.

صدرایی در خصوص سوال مطرح شده خبرنگار دزآوان در خصوص وجود واقعی سرمایه گذار گفت : طی استعلامهای اولیه میزان پول سرمایه گذار در بانک سه برابر میزان سرمایه ای است که در پروژه طاووس قصد انجام هزینه دارد.

رئیس هیات مدیره برج طاووس در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار دزآوان مبنی بر این که گمان میرود که شرکت طاووس در بحث احداث پروژه کم آورده و قصد درخواست خسارت و به دنبال دریافت هزینه ها و خروج از شراکت است اظهار داشت : این چنین نیست و درست است که از کارشکنی ها و موانع خسته شده ایم اما همچنان منتظر صدور مجوز کار هستیم کما اینکه اگر دنبال همچنین موضوعی باشیم میدانیم که شهرداری با توجه به بدهی ها توان پرداخت هزینه های ما را ندارد.

صدرایی فر در ادامه گفت : ما تا پایان مهر ماه برای صدور مجوز کار صبر خ اهیم کرد اما اگر تا پایان مهرماه موضوع تعیین تکلیف نشود به پیشنهادهای استانهای دیگر جواب مثبت داده و موضوع دزفول را از طریق قضایی دنبال خواهیم کرد تا به حق و طلبمان برسیم.

82101142-70775321-1

عظیم سرافراز رئیس شورای چهارم و پنجم شهر دزفول طی تماس خبرنگار دزآوان جهت روشن شدن موضوع گفت : تا روشن وضعیت پروژه از سوی شرکت‌ طاووس در این خصوص اظهار نظری نخواهم کرد.

434232623_108391

رئیس کمیسیون املاک شورای شهر دزفول نیز در خصوص مناقشات بوجود امده میان پروژه طاووس و شورای شهر در گفتگو با خبرنگار دزآوان اظهار داشت :  پرونده شرکت طاووس در حال بررسی است .

حمید رضا چمن آرا در ادامه با بیان اینکه در این ۵ سال شرکت طاووس فقط اقدام به گود برداری و دپوی مقداری میلگرد کرده گفت : پروژه عظیم نیازمند سرمایه گذار بزرگ است لذا نظر شورا این است که بدون واسطه با سرمایه گذار مذاکره کند .

وی تصریح کرد : شرکت طاووس هزینه هایی انجام داده اما شهروندان نیز ضررهایی متحمل شده اند که قابل محاسبه و حل و فصل است.

پ ن : امیدواریم این اختلاف بر سر هر چه است باعث فرار سرمایه گذار نشود و طرفین بخاطر مصالح شهر از دعوای خود کوتاه بیایند.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه