رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۷
  • کد خبر : ۹۹۹۴
  • مشاهده :  458 بازدید
  • چاپ خبر : طرح غربالگری تنبلی چشم همزمان با سراسر کشور در شهرستان دزفول آغاز میشود/۳۰ هزار کودک ۳ تا ۶ سال معاینه میشوند

طرح غربالگری تنبلی چشم همزمان با سراسر کشور در شهرستان دزفول آغاز میشود/۳۰ هزار کودک ۳ تا ۶ سال معاینه میشوند

طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال در ۸۰ پایگاه دائمی و پایگاه غیر دائمی سنجش بینایی بهزیستی در شهرستان دزفول همزمان با سراسر کشور از صبح روز سه شنبه دوم آبان ماه آغاز میشود.

رییس اداره بهزیستی شهرستان دزفول در خصوص اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در شهرستان دزفول اظهار کرد : طرح غربالگری تنبلی چشم به منظور جلوگیری از این بیماری همزمان با سراسر کشور از صبح  روز سه شنبه در شهرستان دزفول آغاز میشود.

فریدون عبدی تصریح کرد : تنبلی چشم هیچ نوع نشانه  و علائمی ندارد و به همین منظور معاینه افراد برای جلوگیری از پیشگیری آن بسیار ضروریست.

رئیس اداره بهزیستی دزفول  تعداد افرادی که امسال تحت معاینه تنبلی چشم قرار میگیرند را بیش از ۲۹ هزار نفر برشمرد و بیان داشت ؛ سال گذشته ۲۲۱۰۴ نفر از کودکان سه تا ۶ سال در طرح غربالگری تنبلی چشم معاینه شدند که پس از این تعداد ۱۷۰۰ مورد مشکوک به تنبلی چشم شناسایی شده که تعداد ۱۴۲ نفر نیز مبتلا به تنبلی چشم بوده که سریعا شناسایی و مورد درمان قرار گرفتند.

عبدی با بیان اینکه ۵۳ کودک مبتلا به بیماری تنبلی چشم از یارانه خرید عینک بهره برده اند نیز گفت : تمام مهدکودکهای تحت نظر آموزش و پرورش از فردا با تجرای این طرح در سراسر شهرستان دزفول قریب به ۳۰ هزار نفر را معاینه خواهند کرد.

عبدی همچنین گفت : مدت زمان اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در شهرستان دزفول از فردا سه شنبه دوم ابان سال جاری به مدت دو ماه است.

وی در پایان تاکید کرد : این بیماری هیچگونه علائمی ندارد و تنها از طریق معاینه قابل شناسایی است و لازم است کودکان هر سه نوبت سه سالگی ، چهارسالگی و پنج سالگی معاینه شوند .

تنبلی چشم یا آمبلوپی تنبلی چشم یا “آمبلیوپی” نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، فرد را از یک چشم بسیار کم بینا یا نابینا می‌کند. در صورت تشخیص به موقع، به راحتی و کاملا قابل درمان است.
زمان تشخیص تنبلی چشم در سنین ۳ تا ۶ سالگی است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه